Обрати школу:

Cемінар «Координація роботи молоді в єпархіях УПЦ КП»

 

 

11 грудня 2012 року відбувся семінар-практикум на тему: «Координація роботи молоді в єпархіях УПЦ Київського Патріархату».

На семінар з’їхалися представники з 17 єпархій нашої церкви. Семінар проходив у стінах Київської Православної Богословської Академії, що знаходиться на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря міста Києва.

Вступне слово мав голова Синодального Управління у справах молоді ігумен Макарій (Папіш). У своєму слові о. Макарій розповів про мету і завдання роботи семінару. Поставив до відома учасників зібрання про своє призначення Священним Синодом, від 20 жовтня 2012 року (журнал засідання Синоду № 29), головою Управління. Також нагадав присутнім історію зародження Православного молодіжного руху і утворення братств та Синодального Управління. Голова Управління торкнувся нагальних проблем суспільства, які є наслідками колишнього антирелігійного режиму в нашій країні. Церква сьогодні повинна стати місцем виховання молоді та формуванням високоморального суспільства, як запорукою майбутнього благоденства держави. Сьогодні за душу молодих осіб змагаються різні новітні вчення, котрі намагаються знищити в них свідомість та розуміння великої моральної відповідальності перед Богом та своїм народом. Далі голова управління висловив думку про тіснішу співпрацю єпархій між собою. Запросив відповідальних осіб за роботу з молоддю в єпархіях до обміну досвіду роботи між собою, також завжди бути готовими допомагати один одному в різних обставинах. Торкнувся проблеми фінансування заходів проведених з молоддю. Закликав усіх виявляти бажання працювати у нелегкій справі роботи з молодими особами. Також було представлено штат працівників Синодального Управління у справах молоді УПЦ Київського Патріархату, затверджених   Святійшим Патріархом Філаретом.

Ігумен Макарій (Папіш) ознайомив всіх присутніх з орієнтовним планом заходів на 2013 рік:

7-10 січня привітати Святійшого Патріарха Філарета з Різдвом Христовим працівниками Синодального Управління у справах молоді спільно з Київським Православним братством та дітьми київських недільних шкіл;

23-31 січня провести Всеукраїнський зимовий табір «Ліствиця» в місті Калуші Івано-Франківської області;

9-10 лютого скликати ХІ Всеукраїнський з’їзд православної молоді;

23 лютого провести практично-навчальний семінар вчителів недільних шкіл та вчителів християнської етики загальноосвітніх шкіл м. Києва та Київської області;

1-2 червня зібрати ініціаторів та активістів проведення літніх дитячого та молодіжного православних таборів;

15-29 червня провести Всеукраїнський дитячий табір «Дорога до Бога» в котромусь з цих місць:

а) Полтавська область, Новосанжарський р-н;

б) Карпати, Львівська обл., Сколівський р-н.;

в) на березі Азовського моря.

15-26 липня провести Всеукраїнський молодіжний православний табір «Пляшева» в селі Нагуєвичі (Батьківщина укр. письменника Івана Яковича Франка), Дрогобицького р-ну, Львівської обл. В подальшому змінювати назву табору від місця проведення. Питання про назву вирішити на майбутньому з’їзді;

28 липня зібрати молодь в м. Києві для загально-церковних святкувань з нагоди свята Хрещення Руси-України та пам’яті св. рівноапостольного князя Володимира, для участі у богослужінні та хресній ході з Володимирського Патріаршого Кафедрального Собору до пам’ятника князя Володимира, що на Володимирській гірці.

12-13 жовтня провести з’їзд в м. Києві духівників, курінних та молоді, котра відпочивала в молодіжних таборах. Організувати паломництво учасників до головних святинь м. Києва – храмів та монастирів.

Виступив секретар Синодального Управління у справах молоді ієродиякон Михаїл (Карнаух), який розповів про сучасні способи донесення слова Божого до молоді, зокрема, через інтернет та соціальні мережі.

Дальше слухали інформацію про стан справ роботи з молоддю у єпархіях УПЦ Київського Патріархату.

Прот. Юрій Близнюк, інспектор з питань місійної діяльності Волинської єпархії, зокрема, було зазначено ним, що у Волинській єпархії діють майже при всіх парафіях недільні школи для дітей і дорослих. Також у єпархії є два молодіжних братства, на базі яких утворюються єпархіальні табори. Молодь бере активну участь в громадському житті краю;

Алісов Антоній, представник від молоді Дніпропетровської єпархії, ознайомив із життям недільних шкіл в єпархії, передав розроблений зошит із заняттями у недільній школі при Петро - Павловському храмі м. Дніпропетровська. Створюється наразі молодіжне братство і відкриваються катехизичні курси на парафіях;

Прот. Ігор Ткачів, голова єпархіального відділу у справах молоді Дрогобицько – Самбірської єпархії, розповів про діяльність недільних шкіл та торкнувся питань про недостатність кадрів для більш ефективної роботи з молоддю, про опір старшого духовенства новим методам роботи;

Денис Кравчук, представник від молоді Запорізької єпархії, ознайомив з проблемами краю. Молодіжних братств немає, однак при храмах діють недільні школи. При кафедральному Соборі св. Трійці м. Запоріжжя недільної школи немає. Нещодавно призначено голову відділу в справах молоді прот. Анатолія Куцика, це в майбутньому покращить стан роботи в єпархії;

Ігумен Феогност (Бодоряк), голова Православного молодіжного братства, св. ап. і єв. Іоана Богослова, Івано-Франківської єпархії, розповів про діяльність двох найбільш відомих братств в єпархії та діяльність недільних шкіл. Учні недільних шкіл активно беруть участь у паломництвах, відроджують українські духовні традиції, зокрема спів колядок на Різдво. Вітають із Різдвом Христовим жителів інших регіонів України. Приїжджають із колядою до м. Києва де вітають Патріарха Філарета і відвідують різні храми столиці віщуючи їм радість Різдва Христового.

Юрій Браніцький, шеф-редактор Православного молодіжного веб-порталу, секретар Православного молодіжного братства Пресвятої Богородиці на честь її ікони «Нев’янучий цвіт» Львівської єпархії, звернув увагу на розвиток православних сайтів та духовних груп у соціальній мережі «Контакт», створення нових слайдів на православну тематику із висловами святих отців Церкви Христової. Розповів про діяльність братств на Львівщині та поділився першим досвідом організації вело–прощ, котрі відбулися цього року з великими труднощами. Проблема полягала у фінансуванні, зупинках для відпочинку та харчуванні. Тому без попередніх домовленостей з священиками тих місць, де проходить маршрут вело–прощі неможливо втілювати цей захід в життя.

Прот. Василь Мазурик, настоятель Свято-Духівського храму Миколаївської єпархії, розповів про діяльність недільних шкіл. За своїм складом ці школи не є багаточисельними, однак ця невелика кількість відвідувачів є постійною. На даний час у єпархії не має молодіжних організацій.

Прот Віктор Бурка, настоятель храму св. апп. Петра і Павла в м. Південноукраїнське Миколаївської єпархії, торкнувся питання «Русского мира», котре втілюється у Миколаївській області в загальноосвітніх школах через вчителів. Священикам Київського Патріархату директори навчальних закладів відмовляють у праві викладання християнської етики, натомість не маючи педагогічної освіти священики Московського Патріархату викладають даний предмет у школах. Тому закликав усіх учасників семінару всіма силами протидіяти таким перепонам і для цього необхідно вивчати закони держави, щоб можна надалі захищати своє право на вільне віросповідання, відповідно до законодавства України.

Протодиякон Василій Дідора, Переяслав –Хмельницька єпархія, розповів про роботу недільної школи при Видубицькому Свято-Михайлівському монастирі та поділився досвідом викладання християнської етики у школах м. Києва. Звернув увагу на державну програму викладання даного предмету, створену Міністерством Освіти України і відмітив її недоліки. Тому православні пастирі котрі зобов’язані по цій програмі викладати у школі повинні схилятися до православної точки зору на різні питання християнського вчення. Добре усі ми усвідомлюємо, що наша країна є багатоконфесійною, тому на уроках у школі нікого вчитель християнської етики не ображає і цей предмет не є головним до вивчення, а є факультативним.

Прот. Михаїл Гориславець, голова єпархіального відділу у справах молоді Полтавської єпархії, розповів про роботу з молоддю на Полтавщині. Акцентував увагу на здобутті священиками вищої світської освіти, що дасть змогу безперешкодно викладати в загальноосвітніх школах християнську етику. На базі єпархії проводилися дитячі табори, тому поділився досвідом роботи в них та ознайомив з проблемами, пов’язаними з їх організацією.

Хоміцька Мирослава, завідуюча недільною школою при Покровському Соборі м. Рівного, розповіла про життя недільних шкіл в області. Детальніше зупинилася на роботі недільної школи при кафедральному Свято-Покровському соборі. На даний час у цій школі навчається близько 150 дітей. Також відкрита при соборі школа для дорослих. Другою за кількістю дітей є недільна школа при Софіївській парафії м. Рівного. Особливо дітки люблять відвідувати Святі місця, тому часто маленькі прочани Рівненщини вирушають у паломництва. Діють також братства, найбільш активним є млинівське. Головою млинівського братства є Ольга Варварчук. Пані Мирослава висловила надію на більш тіснішу співпрацю з навчальними закладами краю.

Прот. Вадим Криворучко, голова відділу у справах молоді Тернопільської єпархії, зазначив, що у двох Тернопільських єпархіях діють братства та недільні школи. Цього року в с. Вірля Кременецького р-ну, відбувся єпархіальний молодіжний табір, за підтримки Кременецького благочинного. Наближається Різдво Христове, багато недільних шкіл готують вертепи. Оскільки цей край є багатоконфесійним, тому виникають перешкоди в роботі. Священики Тернополя регулярно відвідують дитячі лікарні, інтернати, проводять з дітьми бесіди, дають поради, відповіді на запитання, утішають в скорботах.

Ситник Наталія Василівна, керівник відділу у справах молоді Харківської єпархії, зазначила що Харківська єпархія є найменшою єпархією Київського Патріархату в Україні. Недільних шкіл та братств немає, планується їх створення. Однак активні віряни беруть участь в громадських таборах та їх організації. Тому в них є вже досвід роботи в такому напрямі.

Канцір Артур, представник від молоді Херсонської єпархії, розповів про співпрацю загальноосвітніх шкіл із духовенством Херсонської єпархії. Зазначив, що сьогодні молодь має зацікавленість до віри, тому необхідно духовенству бути відкритими до молодих душ.

Циганова Марія, представник від молоді Херсонської єпархії, розповіла про діяльність недільних шкіл м.Херсона. Найбільша недільна школа діє при кафедральному Свято–Стрітенському Соборі м. Херсона. Також молодь бере активну участь в передачах місцевого телебачення.

Ієрей Василій Паплик, голова відділу у справах молоді Черкаської єпархії, розповів про діяльність недільної школи при кафедральному Свято-Троїцькому Соборі м. Черкас. Спочатку вона була малочисельною, тому заняття проводилися на хорах Собору, через збільшення дітей, довелося шукати приміщення для занять. Сьогодні в єпархії будується багато нових храмів, але уже при недобудованих церквах створюються осередки спілкування молоді та недільні школи. Торкнувся проблеми викладання християнської етики в загальноосвітніх школах.

Диякон Володимир Педько, голова Черкаського Свято-Троїцького братства, розповів про життя товариства, оповів коротеньку історію його створення. Наголосив на співпраці братства з іншими громадським організаціями. Цього року черкаські братчики разом із Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «Пласт» проводили табір. На плечі православної молоді лягла місія проповіді і прикладу християнського життя.

Прот. Роман Грищук, голова відділу у справах молоді Чернівецької єпархії, торкнувся багатьох наболілих питань, зокрема, таких проблем: 1) видання православної молодіжної літератури; 2) місіонерської праці серед молоді; 3) пропагування здорового способу життя; 4) загрози зі сторони сект та східних віровчень; 5) проведення спортивних змагань, вкладаючи у них православний дух; 6) широкомасштабне висвітлення серед молоді загрози ювенальної юстиції та гендерної політики в Україні; 7) збереження національної свідомості; 8) проведення концертів духовної музики; 9) заохочення молоді до соціального служіння. В єпархії молодь бере активну участь у побудові монастирів та храмів.

Прот. Іван Занкович, представник молоді від Чернівецької єпархії, розповів про роботу таборів на Буковині.

Прот. Роман Кіник, секретар Чернігівської єпархії, настоятель кафедрального собору св. великомучениці Катерини у своєму слові розповів про зародження молодіжного руху на Чернігівщині. Недільні школи діють при багатьох храмах єпархії. Цього року, з благословення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія, розпочало діяльність молодіжне братство при Кафедральному Соборі. Також молодіжні товариства діють на честь св. мучеників Чернігівських князя Михаїла та боярина Федора і на честь свт. Іоанна Тобольського в м. Ніжин.

Олена Павлюк, голова молодіжного руху «Православна Буковина», розповіла про самий молодіжний рух, осередком якого є Чернівецький Національний університет ім. Федьковича. Учасники руху займаються соціальним служінням, кожного року влаштовують акцію «Святий Миколай йде до кожної дитини», приносять радість дітям–сиротам, дітям позбавлених батьківського піклування, хворим на ДЦП. Проводяться конференції на базі університету з метою покращення моралі в суспільстві. Студенти читають лекції для школярів, влаштовують вертепи, намагаються відроджувати благочестиві православні традиції. «Православна Буковина» створила свою групу в соціальній мережі «Контакт». Висвітлила проблему із недостатністю православної літератури для молоді та хворих дітей. Також дуже мало є аудіо записів та православних україномовних фільмів.

Учасники прийняли до уваги усі пропозиції та побажання. У міру можливості пообіцяли вирішувати проблеми, котрі існують на даний час, допомагати один одному у втілені ідей в життя, намагатися більш активніше працювати з молоддю, просити Священний Синод вплинути на архієреїв нашої Церкви, щоб ті активізували роботу з молоддю на ввіреній їм єпархії.

Виступала Ващенко Наталія Едуардівна, керівник недільних шкіл при Синодальному Управлінні у справах молоді, автор підручника для 1-го класу недільної школи «Святе Писання». Пані Наталія розповіла про роботу недільної школи при Михайлівському Золотоверхому монастирі м. Києва. Програма  навчання у недільній школі складається із 12 навчальних років, розроблена багаторівнева структура: 1) Дошкільний («Яслі» (4-5 р.) і "Малятко» (6-7 р.)); 2) «Закон Божий», початковий рівень (7-10 р.) - базові відомості про Біблію; 3) «Закон Божий», середній рівень (11-14 р.) - відомості про святих, церкву, християнську мораль; 4) «Закон Божий», вищий рівень (15-18 р.) - історія християнської церкви. Створений також цікавий курс про видатних людей, їхнє життя і світогляд з християнської точки зору «Великі про вічне» (від 10 р.). Завдання перед дітьми – це засвоєння матеріалу різними способами. Кожен урок повинен  включати в себе теоретичний виклад теми, тест з картинками, перегляду невеличкого мультфільму на біблійну тематику, ознайомлення діток з відомими класиками. Обов’язково необхідна перерва та чаювання. При школах, якщо є здібні дітки, можна утворювати хори, ставити вистави та концерти. Оцінювання повинне бути і кількість балів, котрі кожного разу додаються до загальної суми набраних балів учнем. Видано на даний час підручник для першого класу школи. Розроблено сайт, де є усі необхідні матеріали для роботи. Їх можна використовувати, на сайті розроблено свій форум, де дітки можуть створювати свої сторінки, розміщувати на них своє фото, картинки. В кінці року відбувається нагородження призами найкращих учнів школи. Разом із дітками необхідно відвідувати місцеві пам’ятки культурного значення. Пропагувати для перегляду фільми на духовну тематику. Окрім праці із дітками необхідно залучати до співпраці їх батьків. Можна паралельно з навчанням дитини у недільній школі утворити школу для дорослих, це покращить навчання дитини, тому що спілкування з дитиною на тему віри стане батькам ближче і дитині буде цікаво запитувати батьків а ті в свою чергу можуть правильно давати відповіді дітям. Як відповідь на цей виступ учасники семінару ухвалили з наступного навчального року в недільних школах різних єпархій УПЦ Київського Патріархату, там де немає напрацьованої програми ввести запропоновану  програму Н.Е.Ващенко для навчання по ній. В тих школах, де вже вироблена багатолітня своя програма використовувати запропоновані матеріли для роботи, зокрема рубрику «Біблійний Шевченко» та фільми православного спрямування.  За основу роботи в школах взяти діяльність недільної школи «Чадо», котра діє при Свят-Михайлівському Золотоверхому монастирі м. Києва.

Заключне слово мав голова Синодального Управління у справах молоді ігумен Макарій (Папіш), який подякував всім за плодотворну працю. Засідання закінчилося молитвою «Достойно є» і спільною фотографією на згадку.

 

Благослови, Господи, наші починання

в цій святій справі!

 

 

Джерело

 

Версія для друку

© 2011-2025 Дитяча недільна школа "Чадо"
Розробка © 2011-2025 Юрій Зінькевич
Дизайн © 2011 Анна Рибак