Обрати школу:

Властивості речовин

 

<<  Зміна стану речовин  <<  Зміст  >>

Властивості речовин

 

Чому кастрюлі виготовляють із сталі та пластику? Тому що ці речовини володіють відповідними властивостями. Пластик – хороший ізолятор, ручки з нього слабко прогріваються і не обпікають руки. Сама ж кастрюля – сталева; сталь добре проводить тепло, і їжа швидко стає гарячою.

Теплопровідність – це одна з характерних властивостей речовин. Речовини володіють багатьма властивостями. Частина з них (як теплопровідність) піддається кількісному вимірюванню, інші ж, наприклад запах, можна лише описати. Щоб кількісно порівняти властивості різних речовин, вимірювання проводять в однакових умовах: при кімнатній температурі і нормальному тиску.

 

Реальність і відчуття

У повсякденному житті нема необхідності досліджувати те, що нас оточує, науковими методами, як це роблять вчені: ми цілком можемо покластися на свої відчуття. Але людські почуття недосконалі: з їх допомогою не можна виміряти, наскільки сильний запах, або точно визначити смак – кожен відчуває це по-своєму.

Ви можете описати колір, форму і запах апельсина, розказати, який він на смак.

 

Маса, вага, об’єм

Кількість речовини можна визначати двома способами: за об’ємом або за масою.  Купуючи літр бензину, ми вимірюємо його об’єм, а купуючи кілограм картоплі – її масу.

             

 

Об’єм будь-якого предмета змінюється при зміні температури і тиску, маса ж залишається постійною.

 

 

Сила, з якою на даний предмет діє гравітація, називається його вагою.

Вага предмету залежить від його маси.

 

Кубик свинцю важить стільки ж, скільки в 13 разів більший за об’ємом шматок воску і в 56 разів більший шматок бальзового дерева

Свинець: щільність 11,3;  віск: щільність 0,9;  бальзове дерево: щільність 0,2.

 

Щільність

Різні речовини одного і того ж об’єму мають різну масу. Щільність – це маса одного кубічного сантиметра речовини в грамах. Іноді щільності твердих речовин, рідин та газів даються по відношенню до води; це – відносна щільність.

Щільність рідини вимірюють ареометром. У більш щільних рідин ареометр виринає, у менш щільних – занурюється. Поділ шкали, який співпадає з поверхнею, показує щільність рідини.

 

Щільність води дорівнює 1. Більш щільна рідина розміщується від водою, а менш щільна – над нею.

 

 

Щільність води в Мертвому морі становить 1.3-1.4 г/см3.

Щільність води з глибиною збільшується, в результаті чого при зануренні у воду створюється ефект виштовхування.

 

Нейтронна зірка

Метал осмій – найщільніша речовина на Землі: він у 2 рази щільніший за свинець і в 22 рази щільніший за воду. А найщільніша речовина у всесвіті знаходиться у нейтронних зірках. Одна її крупинка важить мільйон тонн!

 

 

Міцність

Більшість металів володіє високою міцністю на розрив, тому вони широко використовуються у будівельних конструкціях, таких, як цей міст. Він висить на сталевих канатах, і вони не рвуться під його величезною важкістю. Колони, на яких закріплений міст, виготовлені з бетону. Бетон добре витримує направлену вниз здавлюючу силу.

 

 

Сталеві канати закріплені на бетонних опорах.

 

Пластичність

Здавіть пальцями шматок тіста або пластиліну – він змінить форму і збереже її, коли ви заберете пальці. Схожі речовини називаються пластичними. Розрізняють 2 види пластичності: ковкість і тягучість. З металу можна викувати суцільний тонкий лист  - значить, він ковкий, а якщо з нього можна витягнути тонкий дріт – він тягучий.

    

 

 

Пружність

У гуми є чудова властивість: розтягни її – і вона витягнеться, відпусти – прийме початкову  форму.  Ця властивість – пружність. Нею володіють багато матеріалів, включаючи метали. У деяких матеріалів пружність обмежена: якщо розтягнути їх занадто сильно, вони втрачають здатність повертатися у початкову форму.

   

Розтягнута кулька повернулася у початкову форму.

 

 

Крихкість

Гума зберігає пружність лише при нормальних температурах. Якщо гумову повітряну кульку помістити в рідкий азот з температурою  -196 градусів, то вона стає крихкою і при ударі молотком розбивається на шматки. Скло і подібні йому матеріали являються крихкими вже при кімнатній температурі. Існують матеріали на зразок клею, які набувають крихкості після висихання.

 

 

Теплопровідність

Метали добре проводять тепло – у них висока теплопровідність. Цією властивістю вони зобов’язані своїй атомній структурі. Такі матеріали, як пластик і дерево, мають низьку теплопровідність, тобто вони – хороші ізолятори. Ізоляторами часто покривають теплопровідні частини різноманітних конструкцій.

 

Електропровідність

Метали добре проводять електрику, тому що електрони в них вільно переміщуються від одного атому до іншого. Метали називають провідниками. А, наприклад, пластик, скло і дерево погано проводять електрику, це – ізолятори. З ізоляційних матеріалів роблять захисну оболонку для дротів та кабелів.

 

Розчинність

Багато твердих речовин, рідин і газів розчиняються у воді та інших рідинах, утворюючи розчини. Це і цукор у чаї, і сіль у бульйоні. Такі речовини називають розчинними. Рідина, у якій розчиняється речовина, - це розчинник. Вода – універсальний розчинник, у ній розчиняється багато речовин. Це дуже важливо для підтримання життя на Землі. З водою речовини надходять у лімфу і кров. Тварини, що живуть у воді, дихають розчиненим у воді киснем.

 

      

Одні речовини розчиняються краще, ніж інші. Так, цукор швидко розчиняється навіть у холодній воді, а крейда залишається на дні.

Крейда не розчиняється до кінця навіть у гарячій воді. А цукор у гарячій воді розчиняється набагато краще, ніж у холодній.

Чим більш гаряча вода,  тим більша розчинність цукру

 

 

Точка плавлення і точка кипіння

При нормальному тиску у будь-якої чистої речовини є постійна точка плавлення і точка кипіння. У сумішей речовин ці температури можуть змінюватися. Киньте на сніг жменю солі, і він розтане, так як температура замерзання суміші, що утворилася, набагато нижча, ніж у води. Щоб суміш знову замерзла, температура має знизитися.

 

 

ТЕСТ. Властивості речовин:

 1. Чому кастрюлю роблять металевою, а ручки до неї пластикові, а не навпаки?
 2. Чи всі властивості тіл можна виміряти? Які не можна виміряти?
 3. Що таке щільність тіла (як в тілі з великою щільністю розташовані молекули)?
 4. Що найважче у всьому всесвіті? І чому?
 5. Якщо тіло щільніше від води, воно тоне, чи спливає на поверхню?
 6. Якщо нагрівати тіло, його розміри (об`єм) змінюється? А маса? Чому?
 7. Чому міст через ріку витримує величезну вагу? Що таке міцність?
 8. Чи можна міст побудувати з пластиліну і ниток?
 9. Назвати пластичні матеріали. Чи може бути пластичним метал?
 10. Що більш теплопроводне: металева ложка в окропі, чи пластикова? Чи добре проводить тепло вода?
 11. Що більш пружне: резинова кулька, чи клаптик паперу? Чи може бути пружним метал?
 12. Що краще проводить електричний струм: металевий провід, чи резина? Що таке ізолятори?
 13. Що є крихким: резинова кулька, чи скляний фужер? Коли резинова кулька стає крихкою?
 14. Які речовини є розчинними, а які розчинниками? Чи важливо це для життя?
 15. Чому сніг тане, коли на нього сиплять сіллю?

 

За матеріалами "Дитячої ілюстрованої енциклопедії "НАУКА"" видавництва "Дорлінг Кіндерслі", Великобританія, 1993 р.

<<  Зміна стану речовин  <<  Зміст  >>

 

Версія для друку

© 2011-2020 Дитяча недільна школа "Чадо"
Розробка © 2011-2020 Юрій Зінькевич
Дизайн © 2011 Анна Рибак